  • Artusi AGH30XFFD 30cm Maximus Series Natural Gas Cooktop
SKU: AGH30XFFD Categories: 'Pricespy, 300mm Wide Cooktops, Cooktops, Other Sizes, Whiteware Description Additional informationDescriptionThis 30cm Maximus Series Natural Gas Cooktop from Artusi offers a domino-style cooktop featuring two gas burners, including one rapid burner. A great option for the space-conscious, or if you’re just after additional cooking area.Automatic electronic ignition makes getting your flame started quick and easy. For extra safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning if the flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut. Sturdy black enamel trivets comfortably support your cookware and help maintain consistent heat in your pans.The durable surface, finished in stunning stainless steel, is easy to clean and provides a professional, stylish appearance, great for any kitchen. This cooktop comes with a 24 month manufacturer warranty for added peace of mind. FINISHstainless steelFEATUREStop mountblack enamel trivets and burner capsSAFETYflame failure device fitted to each burnerautomatic electronic ignitionBURNERS2 gas burners — simmer and rapidfront: 1.0 kW/hrrear: 3.0 kW/hrAdditional informationbrandARTUSImodelAGH30XFFD